Keywords:
___________________________________

beşiktaş'ta terzi,

beşiktaşta terzi,

beşiktaş sinanpaşa pasajı terzi,

beşiktaş bayan terzi,

beşiktaş çarşı terzi,

istanbul terzi tavsiye,

özel dikim yapan terziler

beşiktaş terzi,

terzi selçuk,

beşiktaş terzisi,

terzi selçuk beşiktaş,

terzi

Links:
___________________________________

beşiktaş'ta terzi

beşiktaşta terzi

beşiktaş sinanpaşa pasajı terzi

beşiktaş bayan terzi

beşiktaş çarşı terzi

istanbul terzi tavsiye

özel dikim yapan terziler

beşiktaş terzi

terzi selçuk

beşiktaş terzisi

terzi selçuk beşiktaş

terzi

___________________________________

https://www.turkcebilgi.com/terzi

http://www.nkfu.com/terzi-ve-terzilik-hakkinda-bilgiler/

http://www.etoplum.com/terzi-ve-terzilik-hakkinda-bilgi.html

http://www.hakkindakisabilgi.net/terzi-meslegi-hakkinda-kisa-bilgi/

___________________________________

Terzi Deri, kumaş ve buna benzer şeylerden erkek veya kadın elbisesi biçip diken kimse. Günümüzde elbise dikenlere “terzi”, bu mesleğe de “terzilik” ismi verilmektedir. 

Terzilik; tarihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber adem aleyhisselam zamanından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılıyorlardı. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişti. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücuduna uydurma durumu ortaya çıktı. Bu işin ortaya çıkması, terziliğin ilk adımı oldu. Kur'an-ı kerimde ismi geçen, ilk defa kalemle yazı yazan İdris aleyhisselam, ok ve yay kullanmanın yanında terzilik mesleğini de insanlara öğretti. Bunun için İdris Peygambere (aleyhisselam), terzilerin ve alimlerin piri dendi. Yüz seksen kadar da şehir kurduğu rivayet edilmektedir. 

Bu işler zamanla gelişerek cemiyetin bir ihtiyacı haline geldi. Çeşitli ustalık ve ince zevke dayanan bir meslek şekline döndü. 

Terzilik mesleği; “biçki” ve “dikiş” denen iki ana kaideye dayanmaktadır. Terzilerin mesleklerinde yükselebilmesi ve iş yapabilmeleri için, bu iki kaideyi iyi bilmeleri lazımdır. Ayrıca biçki işleriyle uğraşan erkek terzilere “makas” ismi de verilmektedir. 

1. Biçki: Kesilip dikilecek kumaşların, onu giyecek kişilerin ölçülerine ve modellerine göre biçme işine denir. 

2. Dikiş: Biçki kadar önemlidir. Kumaşlar biçildikten sonra, kesilen parçaların birbirine eklenmesi, onların birbirine uydurulması işidir. Dikiş kendi başına ihtisas isteyen bir sanattır. Terzilikteyse çok daha mühimdir. 

Biçki ve dikişten sonra terzilik mesleğinin içinde bulunan prova etme işi de çok önemlidir. Prova; elbisenin henüz tamamlanmadan dikilen, kişinin vücuduna uygun olup olmadığını öğrenmek için yapılan denemedir, kontroldür. Dikişte ve biçkide bir hata varsa bu sırada düzeltilir. 

İlk zamanlar erkek ve kadın elbiselerini aynı terziler dikerlerdi. Günümüzde genel olarak erkek ve bayan terzileri ayrıdır. Bazı yerlerdeyse hem erkek ve hem kadın elbise dikimleriyle uğraşan erkek terziler de vardır. 

Son yıllarda ise konfeksiyonculuk (hazır elbise sanayii) çok geliştiğinden ısmarlama elbise diken terzilik mesleğine rağbet azalmıştır. 

___________________________________

Terzi ve terzilik terimleri ile ilgili genel bilgiler. terzi nedir terzilik nedir? Terziliğin bölümleri ve yaptıkları işler nelerdir?

Elbise dikenlere «terzi», bu işe de «terzilik» denir. Terzilikte «biçki» ve «dikiş» gibi iki ana iş vardır. Erkek terzilerin daha çok biçki işleriyle uğraşanlarına «makastar» denir. Makastarın biçtiği kumaşları ustalığı daha çok dikiş üzerinde olan terziler diker. Terzilik, böylece ikiye ayrılır:

Biçki. — Dikilecek kumaşı onu giyecek olanın ölçülerine, elbisenin modeline göre biçme işidir.

Her şeyden önce, elbiseyi giyecek olanın vücut ölçüleri alınır. Bunların başlıcası boyun, göğüs, bel, kalça çevresi, kol, ceket, etek, ya da pantolon uzunluğu, eteğin, ya da pantolon paçasının genişliği. Bu ölçüler alındıktan sonra kumaş bunlara göre kesilir. Hazır elbiseler için, çeşitli tiplerin ölçü listeleri vardır, makastar kumaşı bunlara göre keser. Ayrıca, gene belli ölçülere göre hazırlanmış kalıplar (patronlar) vardır; ev kadınları bunlar arasından kendi vücutlarına uygun olanı seçerek elbiselerini ona göre biçerler.

Dikiş. — Kumaş biçildikten sonra sıra bu parçaların birbirine eklenmesine gelir. Şimdi, terziliğin «dikiş» safhası başlamıştır. Dikiş başlı başına bir sanattır, çeşitli bilgilere dayanır.

Prova. — Elbisenin, daha tamamlanmadan, vücuda uygun gelip gelmediğini anlamak için yapılan denemedir. Bu arada biçkide, dikişte kusur varsa düzeltilir.

Manken. — Elbiselerini kendileri dikenler, provayı kendi üzerlerinde kolaylıkla yapamayacakları için, manken kullanırlar. Bunların en uygunu, kullanışlı olanı «kafes manken» dir. Bu, eğilip bükülebilen yumuşak telden, gövde biçiminde yapılmış bir kafestir. Kendisine elbise hazırlayan bir bayan, önce, bunu, önündeki kopçaları açarak, üzerine giyer, sonra, ayna karşısında telleri bastırarak, vücudunun biçimini verir. Kafes manken o biçimde kalır. Dikilen elbise bunun üzerinde prova edilir.

Terzilik çok eski bir meslektir. İnsanlar ilkel hayattan yavaş yavaş kurtuldukça örtünmeye, hayvan derilerinden kendilerine elbiseler dikmeye başladılar. Daha sonra kumaş yapmasını öğrenince, bunları kesip biçme, dikip süsleme işi terziliğin ilk adımı oldu. Bu işler zamanla gelişti, çeşitli ustalıklara dayanan bir meslek haline geldi.

Eskiden kadın elbiseleriyle erkek elbisesini aynı terziler dikerdi, sonradan bu iki terzilik kolu ayrıldı. Bugün kadın elbiselerini, daha çok, kadın terziler dikerse de, kadın elbiseleriyle uğraşan erkek terziler de vardır; hele kadın elbise modellerinin yaratıcıları çoğunlukla erkeklerdir.

Son yıllarda hazır elbise sanayii gelişmiş, erkekler gibi kadınlar da hazır elbise alıp giyme yoluna gitmeye başlamışlardır. Terzilik neredeyse sadece hazır alınan elbiselerin yakasını paçalarını düzeltme mesleği haline düşmüş durumdadır. Bu sebeple terziler yetiştirmek için çırak bulmakta zorlanmaktadırlar.

___________________________________

TERZİ VE TERZİLİK HAKKINDA BİLGİ NEDİR, TERZİ VE TERZİLİK HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, TERZİ VE TERZİLİK HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, TERZİ VE TERZİLİK HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, TERZİ VE TERZİLİK HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Schneider (-in f) (m), und Schneider-ge-werbe, -handwerk n, -kunst (f), Fr. Tailleur (m), et métier (m), de tailleur, couture, İng. Tailor, dressmaker and tailoring, dressmaking. Deri, kumaş ve buna benzer şeylerden erkek veya kadın elbisesi biçip diken kimse. Günümüzde elbise dikenlere “terzi”, bu mesleğe de “terzilik” ismi verilmektedir.

Terzilik; târihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber Âdem aleyhisselâm zamânından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılıyorlardı. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişti. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücûduna uydurma durumu ortaya çıktı. Bu işin ortaya çıkması, terziliğin ilk adımı oldu. Kur’ân-ı kerîmde ismi geçen, ilk defâ kalemle yazı yazan İdris aleyhisselâm, ok ve yay kullanmanın yanında terzilik mesleğini de insanlara öğretti. Bunun için İdris Peygambere (aleyhisselâm), terzilerin ve âlimlerin pîrî dendi. Yüz seksen kadar da şehir kurduğu rivâyet edilmektedir.

Bu işler zamanla gelişerek cemiyetin bir ihtiyacı hâline geldi. Çeşitli ustalık ve ince zevke dayanan bir meslek şekline döndü.

Terzilik mesleği; “biçki” ve “dikiş” denen iki ana kâideye dayanmaktadır. Terzilerin mesleklerinde yükselebilmesi ve iş yapabilmeleri için, bu iki kâideyi iyi bilmeleri lâzımdır. Ayrıca biçki işleriyle uğraşan erkek terzilere “makas” ismi de verilmektedir.

1. Biçki: Kesilip dikilecek kumaşların, onu giyecek kişilerin ölçülerine ve modellerine göre biçme işine denir.

2. Dikiş: Biçki kadar önemlidir. Kumaşlar biçildikten sonra, kesilen parçaların birbirine eklenmesi, onların birbirine uydurulması işidir. Dikiş kendi başına ihtisas isteyen bir sanattır. Terzilikteyse çok daha mühimdir.

Biçki ve dikişten sonra terzilik mesleğinin içinde bulunan prova etme işi de çok önemlidir. Prova; elbisenin henüz tamamlanmadan dikilen, kişinin vücûduna uygun olup olmadığını öğrenmek için yapılan denemedir, kontroldür. Dikişte ve biçkide bir hatâ varsa bu sırada düzeltilir.

İlk zamanlar erkek ve kadın elbiselerini aynı terziler dikerlerdi. Günümüzde genel olarak erkek ve bayan terzileri ayrıdır. Bâzı yerlerdeyse hem erkek ve hem kadın elbise dikimleriyle uğraşan erkek terziler de vardır.

Son yıllarda ise konfeksiyonculuk (hazır elbise sanâyii) çok geliştiğinden ısmarlama elbise diken terzilik mesleğine rağbet azalmıştır.

___________________________________

Terzi Mesleği Hakkında Kısa Bilgi

Terzi ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen addır.
Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir. Osmanlı’da da bu meslek çok yapılmıştır. Terzi, ya da terzilik tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştüren kişilere verilen isimdir Özellikle özel dikim işçilik isteyen kişiye özel olarak özel istek üzerine özel günler için üğretilen ısmarlama giyim bunun dışında belli standartlara uygun olmayan bedenlere göre elbise diken kişiye terzi denir. Kadın giyimini oluşturan elbise, pantolon, etek, bluz, gömlek, ceket, gelinlik, gece kıyafeti, manto gibi giyim eşyalarını kişilerin isteğine göre imal eden ve/veya onarımını yapan kişidir.

ipek astar, polyester astar, saten astar, tela çeşitleri, vatka, biye, kumaş,ceplik, kemer astarı vb.bunlar işlenen malzemeler.kullandıkları malzemeler ise,

TERZİ MALZEMELERİ

a- Dikiş makineleri
b- Overlok makinesi
c- Piko makinesi
d- Düğme basma makinesi
e- Ütü masası ve buharlı buharsız ütüler
f- Mezura, çizim sabunu, pistole cetvelleri,
g- Makas çeşitleri, el iğneleri, iplikler, toplu iğneler
h- Kesim masası
i- Prova mankeni
j- Tela, astarlık kumaş, ekstrafor
k- İlik açma makinesi
l- Kesim kalıpları